Zaznacz stronę

Sobota przebiegła intensywnie pielgrzymkowo. Autokar ruszył nieco po 7:30 sprzed naszego kościoła w Zbrosławicach. Pojechaliśmy w kierunku ciekawych miejsc w diecezji opolskiej, do przybytków, które nie są specjalnie znane. No, może poza Kamieniem Śląskim, skąd pochodził św. Jacek Odrowąż, a także bł. Bronisława oraz bł. Czesław. Niektórym wiadomo także, że znajduje się tam sanatorium rehabilitacyjne.

Zanim jednak dotarliśmy do Kamienia, zaliczyliśmy cysterski zespół klasztorny, a przede wszystkim zabytkowy kościół.

Po wspomnianym Kamieniu udaliśmy się do Malni, niewielkiej miejscowości w gminie Gogolin. Poznaliśmy tragiczną historię bł. ks. Józefa Cebuli, a także dowiedzieliśmy się, dlaczego stoi tam kościół na kościele.

Kolejnym etapem pielgrzymki było Olesno, konkretnie drewniany kościół św. Anny. Też ciekawa i tajemnicza historia powstania tego obiektu.

Na koniec zajechaliśmy do miejscowości Pokój. Celem było odwiedzenie grobu zacnego, dawno już zmarłego, byłego proboszcza ze Zbrosławic, ks. Antoniego Duczka. Też ciekawa postać, można by pisać i pisać.

Reasumując, była to bardzo pouczająca i inspirująca pielgrzymka, Poznawanie takich miejsc stanowi doskonały sposób poznania historii Śląska.