Zaznacz stronę

Koniec roku stał się także końcem pewnej epoki w dziejach Kościoła Katolickiego. Zmarł papież emeryt Benedykt XVI, miał 95 lat.

Zwykle po śmierci Namiestnika św. Piotra następuje konklawe, ale tym razem nie będzie obrad kardynalskich w Kaplicy Sykstyńskiej. Franciszek, czyli panujący aktualnie papież nie wybiera się na emeryturę, chociaż jakieś pogłoski krążyły niedawno.

Ciekawi bardzo, co przyniesie 2023 rok. Czy wojna u sąsiadów zakończy się jakoś? Może jej koniec stanie się kolejnym etapem upadku reżimowej władzy w Rosji i Białorusi. Nie do mnie należy rozstrzyganie takich spraw, ale podejrzewam, że w Rosji spokojnie nie będzie. Czyżby groziła jej wojna domowa? Wszystko jest możliwe. Nikomu źle nie życzę, dlatego narodowi olbrzymiego państwa wróżę lepszej przyszłości.

Czego mogę sobie życzyć osobiście, ale przede wszystkim rodzinnie? Spokoju i rozwoju, do tego zdrowia i inwencji. Właśnie inwencji! Powinienem albo skończyć dawne pomysły i ich początkowe rozdziały, albo zacząć nową prozę i skończyć ją wydaniem.