Zaznacz stronę

Mała wycieczka, niedzielna wyprawa do miejsc ciekawych i tajemniczych. Odwiedziliśmy Rudy, wieś w gminie Kuźnia Raciborska. Kto tam jeszcze nie zawitał, niech żałuje. Przepiękny obiekt, odrestaurowane opactwo cystersów, a przede wszystkim bazylika Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. W kościele słynny obraz Batki Boskiej Rudzkiej, czy jak kto woli Pokornej.

Lubię odwiedzać to miejsce, bo zwykle jest tam cisza, spokój typowy, który w innych sanktuariach należy do rzadkości. Tym razem i w Rudach spokoju nie było. Pełno ludzi w bazylice, sporo w parku i tak samo w kawiarni. Źle, bo poszukiwałem wyciszenia, dobrze, bo widać aktywność niedzielną społeczeństwa.

Potem via Racibórz dotarliśmy do Tworkowa. Tam obejrzeliśmy ruiny pałacu. Musiał to być imponujący obiekt i do tego położony w urokliwym miejscu. Szkoda, że głupota i zachłanność byłych właścicieli doprowadziła do dewastacji pałacu w 1931 roku. Podobno spalili go, bo chcieli otrzymać odszkodowanie. Dostali 1/10 żądanej sumy, czym mogli sobie jedynie wytrzeć łzy goryczy.

Zobacz wpis